MOOSE LANE1400 Bedienungsanleitung
Active column PA speaker
USER’S MANUAL
MAN172_0
www.moosesound.com
PROUDLY DEVELOPED AND
MANUFACTURED IN PORTUGAL
Dear customer,
Thank for choosing MOOSE branded products!
MOOSE is a brand of professional audio & lighting products, proudly developed and manufactured in
PORTUGAL.
modified in any way, the user forfeits all warranty rights to claim.
MAN172_0
CAUTION
RISK OF ELECTRIC SHOCK. DO NOT OPEN.
To prevent electrical shock do not remove
the cover. No user serviceable parts inside.
Refer service to qualified personnel only.
Introduction
www.moosesound.com 2
Caution
The lightning flash with arrowhead symbol within an equilateral triangle is intended
to alert the user to the presence of uninsulated "dangerous voltage" within the
product's enclosure that may be of sufficient magnitude to constitute a risk of
electrical shock.
The exclamation mark within an equilateral triangle is intended to alert the user to
the presence of important operating and maintenance instructions.
The amplifier is marked with this instruction so please
proceed accordingly in order to avoid any hazard.
the values specified on the equipment.
with a protective ground. Never deactivate the protective ground of a power cord.
extended periods of disuse.
authorised service company.
5. Do not open or modify this equipment.
hazards.
7. Do not turn on the Amplifier ON before checking that all volumes to zero .
serviceable parts inside. Have repairs carried out only by qualified service personnel.
Active column PA speaker
www.moosesound.com 3
Manufacturers Declaration
PROPER DISPOSAL OF THIS PRODUCT
(Valid in the European Union and other European countries with waste separation)
sustainable economic activity.
product should not be mixed with other commercial wastes for disposal .
ENVIRONMENTAL PROTECTION AND ENERGY CONSERVATION
EC DECLARATION OF CONFORMITY
information can be requested to inf[email protected].
PROUDLY DEVELOPED AND MANUFACTURED IN PORTUGAL
www.moosesound.com 4
Connections and Controls
Please refer to the following scheme and instructions:
1. LOW OUT: Balanced signal output (XLR 3p) for connection of another active subwoofer.
2. INPUT: Balanced signal input (XLR 3p) for connection of an external audio source (e.g., mixer).
3. LINK: Balanced signal output (XLR 3p) for connection of another LANE1400 active system.
4. LOW VOLUME: Subwoofer volume adjustment. Sets the relative volume of subwoofer.
5. HI VOLUME: Mid/Hi column volume adjustment. Sets the relative volume of column speaker.
zero.
7. MAINS IN: NEUTRIK POWERCON socket, AC 230V - 50~60Hz.
please contact an authorised service company.
Refer serv ice to qu al i ed pers on nel only.
BALANCED
PIN
SIGNAL SIGNAL
UNBALANCED
PIN
POWER
MAINS
230V AC
50HZ
600VA
FUSE F 6A
LOW OUT INPUT LINK LOW VOLUME HI VOLUME
www.moosesound.com
Low - 400 W
Mid/Hi - 300 W
X-Over Freq. - 180 Hz
DIGITAL AMPLIFIER
CLASS D
ONOFF
INPUT / LINK
PROUDLY DEVELOPED AND
MANUFACTURED IN PORTUGAL
Active column PA system
564
S
U
E
F
1
www.moosesound.com 5
Technical specifications
MODEL LANE1400
TYPE Active column PA system
ENCLOSURE DESIGN Bass reflex (subwoofer)
Sealed (column)
POWER OUTPUT (RMS) 400W (subwoofer)
400W (column)
PROGRAM POWER 1400W
FREQUENCY RANGE 50Hz - 20kHz
NOMINAL IMPEDANCE N/A
TRANSDUCER TYPE 15" LF (subwoofer)
8x 3" MF + 1" HF (column)
DISPERSION 120° horizontal (average)
CROSSOVER FREQUENCY 180Hz
MAX. S.P.L. (PEAK) 129dB @ 1m
CONSTRUCTION 15mm birch plywood (subwoofer)
Aluminum (column)
GRILLE Custom perforated metal grille
INSTALLATION, RIGGING, FLYING Plug-and-play column fitting
DIMENSIONS (WxDxH)
107x95x1320mm (column)
430x540x428mm (subwoofer)