Omcan CD-GR-0500 Bedienungsanleitung
Revised - 03/19/2021
*Platform not
included.
Toll Free: 1-800-465-0234
Fax: 905-607-0234
Email: [email protected]
www.omcan.com
High Temp Dishwasher
Model CD-GR-0500
Item 46320
Instruction Manual
2
Page
--------------------------------------------------------------------------- 3 - 4
---------------------------------------------------------------------- 5 - 7
--------------------------------------------------------------------------- 8 - 9
------------------------------------------------------------------------------------ 10 - 17
------------------------------------------------------------------------------------- 17 - 19
---------------------------------------------------------------------------- 42
---------------------------------------------------- 46
---------------------------------------------------------------------------- 47
Table of Contents
Section
General Information
Technical Specications
Safety and Warranty
Installation
Operation
Maintenance
Troubleshooting
Parts Breakdown
Electrical Schematics
Notes
Installation Requirements and Checklist
Warranty Registration
Model CD-GR-0500
3
General Information
Omcan Manufacturing and Distributing Company Inc., Food Machinery of America, Inc. dba Omcan
and Omcan Inc. are not responsible for any harm or injury caused due to any person’s improper or
sound mind, and not under the inuence of any drugs or alcohol, who has been trained in the correct
operation of this machine, and is wearing authorized, proper safety clothing. Any modication to the
the machine while in operation.
CHECK PACKAGE UPON ARRIVAL
Upon receipt of an Omcan shipment please inspect for external damage. If no damage is evident on the
for damaged products that were shipped collect or third party.
Before operating any equipment, always read and familiarize yourself with all operation and safety
instructions.
Omcan would like to thank you for purchasing this machine. It’s of the utmost importance to save
these instructions for future reference. Also save the original box and packaging for shipping the
equipment if servicing or returning of the machine is required.
Omcan Fabrication et distribution Companie Limité et Food Machinery d’Amerique, dba Omcan et
Omcan Inc. ne sont pas responsables de tout dommage ou blessure causé du fait que toute personne
plus de 18 ans, saine d’esprit, et pas sous l’inuence d’une drogue ou d’acohol, qui a été formé pour
ou des personnes à proximité de la machine pendant son fonctionnement.
VÉRIFIEZ LE COLIS DÈS RÉCEPTION
Dès réception d’une expédition d’Omcan veuillez inspecter pour dommages externes. Si aucun dommage
manipulations, de bosses ou de dommages (visible ou cachée), notez-le sur le bond de livraison avant
par un tiers transporteur.
4
et les consignes de sécurité.
Omcan voudrais vous remercier d’avoir choisi cette machine. Il est primordial de conserver ces
l’expédition de l’équipement si l’entretien ou le retour de la machine est nécessaire.
Omcan Empresa De Fabricacion Y Distribucion Inc. Y Maquinaria De Alimentos De America, Inc. dba
Omcan y Omcan Inc. no son responsables de ningun daño o perjuicío causado por cualquier persona
inadecuada o el uso descuidado de este equipo. El producto solo podra ser operado por una persona
mayor de 18 años, en su sano juicio y no bajo alguna inuencia de droga o alcohol, y que este ha sido
entrenado en el correcto funcionamiento de esta máquina, y ésta usando ropa apropiada y autorizada.
Cualquier modicación a la máquina anúla la garantía y puede causar daños a las personas usando la
máquina mientras esta en el funcionamiento.
REVISE EL PAQUETE A SU LLEGADA
a recoger por terceros.
Antes de utilizar cualquier equipo, siempre lea y familiarizarse con todas las instrucciones de
funcionamiento y seguridad.
Omcan le gustaría darle las gracias por la compra de esta máquina. Es de la mayor importancia para
envío del equipo si servicio técnico o devolución de la máquina que se requiere.
Technical Specications
Model CD-GR-0500
Voltage 208-240V 60Hz
Max Power 3800 W
Max Amperes 16 A
Boiler Heating Element 3100 W
Tank Heating Element 2900 W
Boiler Capacity 6 L
Tank Capacity 35 L
Washing Pump Power 0.75 HP
Overall Dimensions 22.4” x 23.6” x 32.7” / 570 x 600 x 830mm
Basket Dimensions 19.7” x 19.7” / 500 x 500mm
Washing Cycles 120 / 240 / 360 sec.
Peristaltic Detergent Pump mL/rotation 2.5 mL
Peristaltic Rinse Aid Pump mL/rotation 1.5 mL
Draining Pump Standard
Self Diagnostics Standard
Max Glass 12.8” / 325mm
Max Dish 13.2” / 335mm