Syntec SPD-32C1-075 Bedienungsanleitung
Hardware Manual of 380V 7.5kW Servo Drive II
(SPD-32C1-075)
匯出日期:2022-11-13
修改日期:2022-04-20
伺服產品/Servo Products
Hardware Manual of 380V 7.5kW Servo Drive II (SPD-32C1-075)
Preface–3
1 Preface
experience.
adopt precise vector control, guaranteeing high accuracy, high stability and high efficiency.
will be happy to help!
伺服產品/Servo Products
Applicable models–4
2 Applicable models
This user manual is for Syntec 7.5kW servo drive.
HardwareSpecification–5
3 HardwareSpecification
3.1 Description
outer box and on the product itself. If there is any discrepancy, please contact us immediately.
Model Description
HardwareSpecification–6
3.2 Appearance
3.3 Dimensions
SPD-32C1-075
HardwareSpecification–7
3.4 Specification
Syntec driver SPD-32C1-075
Power supply Rated supply
voltage
Three-phase 380~440V 50/60Hz
Power supply
voltage
allowable
range
-15 ~ +10%
HardwareSpecification–8
Power
frequency
fluctuation
range
±5%
Output Rated output
current
21A
Over current
capability
150% 60s、200% 1s
Way to control Three-phase full-wave rectification, SVPWM-VVVF control
Regenerator For external connection, please refer to the chapter on selection of
regenerator
Feedback
encoder
Support serial interface: Tamagawa, SYNNET, NIKON, FeeDAT, EnDAT,
Panasonic, Mitsubishi, Mitutoyo, HCFA
Optional expansion encoder module: support Tamagawa, SYNNET,
NIKON, ABZ, serial, SSI, BiSS (does not support UVW wiring-saving
encoder)
(To use the expansion encoder module, please refer to the servo
10PX1/10PX3 expansion module operation document)
PC
communication
interface
MINI-USB
Controller
serial
communication
interface
Mechatrolink III
I/O signal Digital input 2 ports, can be planned
Digital output 1 port, can be planned
STO Dual channel safe torque off switch (2I 1O)
Cooling
method
Fan cooling
HardwareSpecification–9
Environment Temperature 0°C ~ 55°C (if the ambient temperature exceeds 45°C, please force the
surrounding air to circulate),storage: -20 ~ 65°C (non-freezing)
Humidity Maximum 90% RH (non-condensing), storage: 90% RH or less (non-
condensing)
Installation
location
Indoor (avoid direct sunlight); no corrosive gas, flammable gas, oil mist or
dust
Altitude Below 1000 meters to sea level
Vibration Up to 5.9 m/s2
Weight 4.2kg
Transportationand Installation–10
4 Transportationand Installation
4.1 Transportation
by its upper cover or by any individual part.
4.2 Installation Environment Conditions and Precautions
Installation Environment Conditions
Locations without high heat generating devices.
Locations without floating dust or metal particles.
Locations without corrosive or flammable gasses and liquids.
Locations without water, steam, dust, or oily dust.
Locations without electromagnetic noise interference.
A sturdy, vibration-free location.
drive in a well-ventilated place or in an air-conditioned room.
Installation Precautions
drive may malfunction.
Do not use on or near flammable materials.
Make sure that each fastening point is tight when fixing the drive in place.
Install on a surface that can withstandthe weight.
Operation Precautions
For long-term operation, it is recommended to maintain an ambienttemperaturebelow 45 °C to ensure