turck FMX-IM-3UP63X Bedienungsanleitung
FMX-IM-3UP63X | 24-02-2023 18-33 | Technical modifications reserved
FMX-IM-3UP63X
Flow Monitoring – For the Connection of FCS/FCI Product
Series Ex Flow Sensors (NAEX)
IO-Link Device with Transistor Outputs
Technical data
Type FMX-IM-3UP63X
ID 7525101
Electrical data
Operating voltage 20…30VDC
Power consumption <12.6W
No-load current I0≤63mA
Teach modes QuickTeach; min/max adjustment. Teach
modes incl. DeltaFlow monitoring (teach
modes are automatically released with
the change of flow speed).
Flow speed [%] after min/max adjustment (perma-
nent)
Flow speed % after Quick-Teach (permanent)
Medium temperature [°C] with the SET button temporarily
pressed
Repeatability flow rate typical ±1% (of full scale)
Repeatability media temperature typical ±1K
Measuring accuracy media temperature typical ±7K
Switchpoint hysteresis media tempera-
ture
2K
Input function Connection of flow sensors (Ex sensors
of the FCS/FCI product series only!)
Sensor voltage ≤7VDC
Sensor current ≤70mA
Sensor current limitation approx.110mA
Measuring frequency 5 Hz (every 200 ms with software filter)
Features
■For Ex ia resp. Ex ib sensors
■Transistor outputs for flow, temperature and
faults
■Adjustment of switchpoint, no teaching of
flow boundaries (QuickTeach)
■LED band for indication of flow speed and
media temperature
■Monitoring of operating and display range
■Detection of wire-break and short-circuit on
the sensor side
■Standard IO or IO-Link operating mode
■Parametrized via pushbutton or soft-
ware-supported via IO-Link
■Associated equipment [Ex ia Ga / Da]
■Connection of flow probes Zone 0 / 20
Functional principle
All Ex flow sensors from the FCS series
(immersion sensors) and FCI series (inline
sensors) can be operated with the FMX-IM
external processing unit.
The flow module features four status LEDs
as well as a 10-segment LED band for local
monitoring. Software-based diagnostic options
are also available to the user, such as wire-
break and short-circuit on the sensor side.
Furthermore, monitoring of flow rates and
media temperatures within a predefined
operating and display range.
The upper and lower limits of the flow range
are taught in using the max./min. teach
mode implemented. The flow switchpoint is
easily adjusted by means of the Quick-Teach
function, without having to program a lower
and upper limit of the flow range. Working
on the calorimetric principle, the connectible
sensors not only detect the flow rate but also
the media temperature.
Technical data
Output functions
Flow monitoring transistor output
Temperature monitoring transistor output
Error monitoring transistor output
Switching characteristic PNP
Switching state active high / active low parametrizable
(transistor output error monitoring only
active low)
Switching voltage 20…30VDC
Switching current 100mA
Electrical connections 5-pole removable reverse polarity protect-
ed terminal blocks
Connection mode screw connection
Terminal cross-section ≥1.5…≤2.5mm²
IO-Link
IO-Link specification V 1.0
Transmission rate 38.4 kBit/s (COM 2)
Transmission physics Transmission physics 3-wire physics
(PHY 2)
Communication channel Clamp 12 and via front panel jack COM
(PC)
Communication modes Tool based engineering via FDT / DTM,
IODD. Acyclic communication via On-Re-
quest Data Objects
Included in the SIDI GSDML Yes
Tests/approvals
Device marking Ex II (1) G [Ex ia Ga] IIC resp. II (1) D [Ex
ia Da] IIIC
EX type-examination certificate TÜV 11 ATEX 078981
IECEx certificate of conformity IECEx TUN 11.0005
Declaration of conformity EN ISO/IEC 5108M
Approvals CE, C-UL U.S. submitted
Electromagnetic compatibility (EMC) Acc. to NE21
Relative humidity EN 60068-2-38
Mechanical data
Design Signal processor
Dimensions 89x110x27mm
Housing material Polycarbonate/ABS
Ambient temperature -25…+70°C