CyberPower R22U24CTR Bedienungsanleitung
Copyright © 2017 Cyber Power Systems, Inc. All rights reserved.
PACKAGE CONTENTS
• 1, 2.4A USB Charger Wall Outlet
• 1, white decora-style wall plate
• Screws: 2 long and 2 short
• User’s Manual
FEATURES
USER’S MANUAL
USB Charger Wall Outlet
R22U24CTR
USB Charger Wall Outlet
R22U24CTR
1 2
We recommend that the installation of the USB charger wall
outlet is performed by a professional electrician. For information
about electrical specifications, see SPECIFICATIONS.
• Replaces a standard duplex outlet
• Quickly charges USB devices
• Tamper-resistant outlets for added safety
• Provides two USB ports with 2.4A total output
• Provides two standard 125V power outlets
• Works in nearly all installations
• Compatible with your existing decora wall plate
AC outlet
AC outlet
USB Ports
Hot
(Black) Neutral
(White)
Ground
(Green)
Front Rear
9. Secure the wall plate to the
charger outlet with the two
short screws (provided).
8. Secure the charger outlet to
the wall box with the two
long screws (provided).
10. Restore power by replacing the fuse or turning on the
circuit breaker. The charger outlet is ready to use.
USING THE CHARGER OUTLET
• To charge USB devices (like mobile phones or tablets),
plug USB cables into the USB ports on the charger outlet
and into the USB ports on the devices.
• To power electrical devices (like lamps or notebooks),
plug them into the electrical outlets.
SPECIFICATIONS
Warnings
• RISK OF ELECTRIC SHOCK — Use only in dry locations and
only indoors.
• All cables should be routed away from the charger outlet
openings.
• DO NOT use with any aquarium equipment.
• DO NOT install in an outlet that is not grounded.
Notes to the installer
• This device must be installed in accordance with National and
Local electrical codes.
• To prevent severe shock or electrocution, always turn power
OFF at the service panel before working with wiring.
• This device should be used with copper or copper-clad wire.
DO NOT use with aluminum wire.
• DO NOT plug this device into a shallow wall box. The wall box
must be deep enough to house the charger outlet. If the box
is too shallow, the charger outlet will not fit securely into the
wall.
INSTALLING THE CHARGER
1. Warning: DISCONNECT POWER. Failure to do so can
result in severe injury or death.
Make sure that you disconnect power to the circuit by
removing the fuse from the circuit breaker or turning
OFF the circuit breaker.
2. Remove the wall plate and mounting screws that cover
the old outlet.
3. Carefully remove the existing outlet from the wall box.
4. Disconnect the wiring from the old outlet. Note the
wire positions. Connect the charger outlet wires the
same way.
5. Connect the wires to the charger outlet:
• Black lead attaches to the hot wire(s)
• White lead attaches to the neutral wire(s)
• Green lead attaches to the ground wire(s)
You can attach the wires by:
(1) Inserting straight wires into the holes
(2) Wrapping the wires 3/4 of the way around the
terminal screws, making sure that the wires do not
overlap.
6. Tighten every screw and make sure that no bare
copper wire is exposed. When tightening screws, use
14 pounds-per-inch of torque.
7. Carefully insert the charger outlet into the wall box.
Dimensions (L x W x H)
With Plate:
Without Plate:
4.7 × 3 × 1.9 in. (120 × 76 × 47.5 mm)
4.2 × 1.7 × 1.9 in. (106 x 43 x 47.5 mm)
Electrical
Receptacle Rating:
USB Rating:
Line Voltage:
Wire Terminals:
15Amp, 125VAC
Two USB ports with total 2.4A, 5V DC
125V AC @ 60 Hz
#14-#12 AWG